10 More Healthy Foods Under $3

Our original top 10 healthy foods under $3 list was so popular, readers asked for more. You asked and we listened—here are 10 more healthy foods that won’t break the bank.
Related To:

Our original top 10 list was so popular, Healthy Eats readers asked for more. Here are 10 more healthy foods that won’t break the bank.

#1: Carrots
Cost: $0.89 per 1 pound bag (about 9 carrots)

Even my kids tout the benefits of carrots, “They give you healthy eyes, mom” they always tell me. But beta-carotene has more benefits than meets the eyes. It also helps promote healthy bones, skin and hair. Make carrot soup, add to a stir-fry, or slice into strips for an easy kids snack.

#2: Low fat cottage cheese
Cost: $2.75 per 16-ounce container

This perfect combo of protein, carbs and fat will help keep you satisfied. It’ll also give you a boost of calcium with 10% of your daily recommended dosage in every ½ cup serving. If you’ve been passing this underappreciated food in your dairy aisle, check out more reasons why we love it.

#3: Canned Tuna
Cost: $1.00 per 5 -ounce can

Buying in bulk or on sale will save even more on this popular protein. If you’re a tuna salad lover, don’t make the common mistake of drowning it in artery clogging fat! Instead, try our tips to lighten it up. Not sure which type of tuna is healthiest? Read up on how to choose the right canned variety.

#4: Apples
Cost: $0.79 each

This easy-to-tote snack is one of the most budget-friendly fruits around. But there’s so much more to do with these babies--- give any of these 31 healthy apple recipes a try.

#5: Natural Peanut Butter
Cost: 2.48 per 15-ounce jar

Portion control is key with peanut butter. Use the recommended 2 tablespoon serving and you’ll get 13 servings out of each 15-ounce jar. That’s 17 cents per portion. For snacks, 1 tablespoon is recommended-- so you’ll get 26 servings (or 8.5 cents per portion). Talk about hitting the budget-friendly jackpot! There are so many ways to love it—here are our top 10.  You can also check out how your favorite brand stacked up in our peanut butter taste test.

#6: Rolled Oats
Cost: 2.66 per 18-ounce container

An 18-ounce container gives you 13 1/2-cup portions-- that's 20 cents per portion! Oats are brimming with energy-boosting B-vitamins like riboflavin, niacin and thiamin. They’re also high in soluble fiber, which have been shown to help lower cholesterol (just like you see on the commercials). But if you think oats are just for breakfast, think again! Check out these scrumptious, healthy oatmeal cookie recipes.

#7: Edamame
Cost: 2.49 per 16 ounce bag (in pod)

Munch on baby soy beans (a.k.a. edamame) instead of chips or other salty snacks. Each ½ cup serving contains 100 calories, 8 grams protein, 3 grams fat, and 9 percent of your daily dose of vitamin A, vitamin C and iron. Each 16 ounce bag has 3 servings—that’s $0.83 per portion.

#8: Frozen Broccoli
Cost: $1.36 per 16 ounce package

When you can’t get your hands on fresh broccoli, frozen is the perfect alternative. Frozen varieties are good money savers since you can use small portions at a time, which makes them last longer. Cook frozen broccoli as a quick weekday side or add to a stir-fry, stew or pasta dish.

#9: Pearled Barley
Cost: $1.03 per 16-ounce bag

This nutty tasting whole grain is loaded with fiber, iron, selenium, and energy-boosting B-vitamins. Use in soup, sprinkle  cooked pearled barley on top of a salad, or use in place of Arborio rice in a risotto.

#10: Canned Lentils
Cost: 1.63 per 15-ounce can

This legume is packed with hunger-satisfying protein and soluble fiber (the kind that helps lower cholesterol). Cook up a lentil soup, toss in a stew, mix with rice, or bake up a batch of Alton’s Lentil Cookies.

TELL US: Which budget-friendly foods do you buy?

Toby Amidor, MS, RD, CDN, is a registered dietitian and consultant who specializes in food safety and culinary nutrition. See Toby's full bio »

You Might Also Like:

Keep Reading

Next Up

10 Healthy Foods Under $3

It’s a common misconception that healthy foods have to carry a high price tag. Here are 10 foods teeming with nutrients that won’t bust your budget.

10 More Foods That Are Healthier Than You Think

Some folks quit their favorite foods to be healthy but there's good news: some of these foods, like cheese, pizza and chocolate, are healthier than you think.

9 More “Healthy” Foods To Skip

We’re saying “healthy” because there’s a lot more to making nutritious choices than meets the eye. Lots of foods present themselves as healthy when they’re anything but. On the other hand, eating too much of some good-for-you foods can get you into trouble too. We started off with an original list of 9 but there are plenty more foods to watch out for.

6 Healthy Breakfast Foods for Under $4

Start your day with a nourishing breakfast for under $4.

Does Healthy Food Cost More Than Junk Food?

Does following a healthy diet mean dishing out more dough? Not necessarily. A new study published by the USDA revealed that junk food is not cheaper than healthy food.

10 Foods for a Healthy Heart

You probably know to lay off the fried foods and other sources of artery-clogging fats to keep your heart happy, but what about the foods you should be eating to keep it healthy? Here’s our top 10 list.

10 Foods for Healthy Hair

What you eat affects every part of your body -- even your hair. When it comes to keeping your locks lovely, some nutrients play an extra important role. Here are 10 foods to keep on your plate.

Are You Willing to Pay More for Healthy Food?

A recent study finds that Americans aren’t willing to put their money where their mouth is for healthier restaurant options. Are some foods worth the extra cash?