10 Healthy Foods Under $3

It’s a common misconception that healthy foods have to carry a high price tag. Here are 10 foods teeming with nutrients that won’t bust your budget.
Related To:

It’s a common myth that healthy foods come with a high price tag. Here are 10 foods overflowing with nutrients that won’t bust your grocery budge. Stock up on your next market run!

#1: Non-Fat, Plain Greek Yogurt
Cost: $1 per 6-ounce container

Greek yogurt has a thicker texture and tangier flavor than regular yogurt -- and that's a good thing! It’s also is high in calcium, probiotics and contains no added sugar. Enjoy it with fresh fruit, added to smoothies or to replace half the mayo in any recipe. I use it instead of sour cream on baked potatoes and tacos. I like the Fage brand, which you can find in most grocery stores; Trader Joe’s has their own brand as well. Buy in larger sizes (which will cost more), to get more yogurt for your buck.

#2: Whole Grain Pasta
Cost: $2.29 per pound

Every cook has pasta in the cupboard for quick weeknight meals. Whole-grain versions have the same calories as refined “white” pasta, but more fiber, protein and vitamins. You can feed 4 to 6 people with a pound of pasta (as long as you follow the serving sizes!), so it's an excellent, budget-friendly option. If you're not quite ready for whole-grain pasta, you may also like Barilla Plus, a whole grain blend with great texture and a milder flavor than whole wheat.

#3: Bananas
Cost: $0.39 each

You can’t beat a healthy snack that costs less than 50 cents! A medium banana has about 100 calories, 3 grams of fiber as well as potassium and vitamin B6. Best of all, bananas are easy to transport (and come in their own sterile package). Add sliced pieces to cereal, oatmeal or a peanut butter sandwich for a more substantial meal. Apples and oranges -- our other favorite, classic fruits -- carry a similar price tag when they’re in season.

#4: Brown Rice
Cost: $1.40 per pound

Like whole-grain pastas, brown rice has the same calories but more nutrients than the white variety -- and you can take advantage of that for only a small price difference (about $0.03 more per ounce). I use rice for stir-fries, burritos and cold veggie and rice salads. A little goes a long way -– 1/3 cup dry rice cooks up to 1 cup.

#5: Frozen Peas
Cost: $2.19 per pound

Peas are nutrient-rich legumes. One cup has 6 grams of fiber, 7 grams of protein and more than half a days worth of vitamin A -- all for only 100 calories. Frozen peas are a lot more convenient than shelling your own; plus, they keep for months and you can quickly add them to a variety of meals. I toss them into soups, salads, rice and pasta dishes to add some flavor, texture and fresh green color.

#6: Almonds
Cost: $0.33-$1 per ounce

Nuts may have a reputation for being pricey but as you can see, they are actually very budget-friendly – especially when you consider that 1 ounce is a proper portion for a snack (that’s about 22 almonds). Almonds are a great source of heart healthy unsaturated fat, vitamin E and protein. So enjoy them – just do so in moderation.

#7: Eggs
Cost: $2-3 per dozen

Eggs are not only a terrific source of protein; they also contain omega-3 fats and vitamin B-12 for energy production. And no, they're not just for breakfast –- I like to whip up omelets, quiche or frittatas for easy, affordable weeknight dinners. A plain, hard-boiled egg makes a fast and filling snack, too.

#8: Sweet Potatoes
Cost: $1 each

Did you know a medium baked sweet potato has almost 40% of you daily vitamin C needs and over 400% of your daily vitamin A? Yeah, these babies are superstars. The bright orange color tells you that they are chock-full of beta-carotene -- the antioxidant that helps protect cells from cancer or aging. Baked, roasted, boiled, mashed or even grilled, I love them anyway I can get them.

#9: Canned Beans
Cost: $1 per 15.5-ounce can

If you read Toby’s post on the benefits of beans, then you already know how nutritious they are. They're also affordable, convenient and last in your pantry for up to a year. Just make sure to always rinse and drain them well before adding to soups, stews, salads and rice or pasta dishes -- otherwise you're keeping unnecessary sodium. (P.S.: Buying dried beans in bulk is even cheaper.)

#10: Broccoli
Cost: $2.50-3 per bunch

One cup of broccoli has only 30 calories and more vitamin C than an orange (it's true!). Raw, steamed, stir-fried or roasted, broccoli takes on very different flavors, so experiment and see which you like the best (we do a lot of roasted broccoli in our house). Buy the bunch broccoli instead of the crowns; the stalks have a ton of flavor and you get more for your money. Add chopped stalks to stir-fry or shred them to make your own broccoli slaw.

TELL US: What's another low-cost, healthy favorite that's always in your shopping cart?
Keep Reading

Next Up

10 Foods for Healthy Hair

What you eat affects every part of your body -- even your hair. When it comes to keeping your locks lovely, some nutrients play an extra important role. Here are 10 foods to keep on your plate.

Reading List: The Biggest Loser Resort, Top 10 Riskiest Foods & Gourmet Folds

In this week’s nutrition news: Healthy foods top the risky food list, study shows nutrition info on menus doesn’t change calories ordered, and say farewell to Gourmet magazine.

6 Foods to Fuel Your Brain

Instead of overdosing on coffee or jittery energy drinks, here are some fresh foods that can help keep your mind focused -- especially into any of those late-night study sessions.

7 Foods With the Most Omega-3s

Here’s a refresher on why omega-3s do the body good and some wonderful recipes for omega 3-loaded salmon, tuna and eggs to boost your intake.

Katie's Healthy Bites: Upgrading Fridge Staples

Our intern, Karen, shared a photo of what's inside her refrigerator. Hoping to help her and her roommate eat healthier despite their budget and busy schedules, I gave her some suggestions for upgrades.

Nutrition News: Commercial Egg Shortage, Labels and Local Foods, and a Way to Eat Fat and Stay Lean  

The USDA moves to alleviate the commercial egg crisis, food labels and local farms have great potential, and researchers find an enzyme that prevents weight gain (in mice).

Food Network Magazine: April 2010 Recipe Index

Find recipes for Easter, Passover, mac and cheese, easy weeknight meals and 50 simple egg dishes from Food Network Magazine.

Our Faves of Your #FoodNetworkFaves: The Freshly Cracked Egg Edition

We don't typically play favorites, but these Instagram shots of freshly cracked egg beauty led us to crown four #FoodNetworkFaves favorites this week.

10 Foods That Are Healthier Than You Think

Deciphering which foods are healthy can be tough. Some foods that are marketed as “healthy” are anything but. Other foods might not have a fancy label or have a bad reputation (dark meat, anyone?) and you're passing them up. Here are 10 foods you may be avoiding unnecessarily.

Healthy Pregnancy: Foods to Avoid

What can't I eat now? That's one of the first questions that pops into your mind when you find out you're pregnant. Sure, you cut out the alcohol and avoid caffeine, but what about those foods that might have lurking bacteria? Here are some of the foods I skip to cut back the risks.